گزارش هفته جهانی نجوم

انجمن نجوم آیاز تبریز برای یازدهمین سال پیاپی هفته جهانی نجوم را با برگزاری رصدهای عمومی و برپایی نمایشگاهی متشکل از بخش های گوناگون گرامی داشت.بعد از برگزاری موفق کارگاه گذر عطارد و ثبت این پدیده در پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره‌شناسی دانشگاه تبریز، انجمن نجوم آیاز با انرژی مضاعف به استقبال هفته جهانی نجوم رفت.

رصدهای عمومی در سطح شهر

در بخش رصد عمومی دو برنامه طی روزهای 21 و 22 اردیبهشت در سطح شهر برگزار شد. در روز سه‌شنبه 21 اردیبهشت از ساعت 18 الی 22 تیم رصدی شورای مرکزی آیاز در پارک ولیعصر مستقر شدند و علاقمندان توسط تلسکوپ 8 اینچی انجمن به رصد خورشید و ماه پرداختند. طی رصد، توضیحاتی نیز درباره لکه‌های خورشید و گودال‌های ماه به علاقمندان ارائه شد. دومین رصد عمومی نیز چهارشنبه 22 اردیبهشت در محوطه ساختمان مرکزی شهرداری واقع در چهارراه ابوریحان برگزار شد که با استقبال علاقمندان به ویژه کودکان و نوجوانان مواجه گردید.

ashkan-najar-(10)

ashkan-najar-(5)

ashkan-najar-(13)

ashkan-najar-(16)

ashkan-najar-(19)

همایش نجوم؛ سومین برنامه آیاز

این همایش به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تبریز و با همکاری انجمن نجوم آیاز به مناسبت بزرگداشت روز جهانی نجوم تدارک دیده شده بود. در این همایش که ویژه دانش‌آموزان مقطع سنی 7 تا 17 سال بود، موضوعاتی چون تاریخچه نجوم، نگاهی به اثرات مخرب آلودگی نوری بر روی محیط زیست و انسان و آشنایی با انواع تلسکوپ بررسی شد. در این همایش مینوخوشرنگ‌باف، مریم فخیمی و مریم پرتوی‌نژادی از اعضا شورای مرکزی آیاز پیرامون موضوعات ذکر شده به ایراد سخنرانی پرداختند.

04

06

07

14

15

اختتامیه هفته جهانی نجوم در پارک بزرگ ائل‌گلی تبریز

برنامه پایانی آیاز طبق روال سال‌های گذشته و با شعار ” نجوم را بین مردم ببریم” در پارک بزرگ ائل‌گلی تبریز و با حضور جمع کثیری از شهروندان برگزار شد. در روز پنجشنبه 23 اردیبهشت ماه، شهروندان تبریزی توسط دو تلسکوپ 8 اینچی به رصد خورشید، ماه، سیاره مشتری و قمرهای آن پرداختند که در این میان رصد سیاره مشتری و اقمارش بسیار مورد توجه عموم بخصوص کودکان واقع شده بود. این برنامه رصدی که ساعت 17 آغاز شده بود تا ساعت23 ادامه یافت.

در روز جمعه 24 اردیبهشت، آیاز با برپایی نمایشگاه نجوم به استقبال آخرین روز هفته جهانی نجوم رفت. در این نمایشگاه غرفه‌های آشنایی با صورفلکی، نگاهی به زندگی خورشید و ستارگان، سیارات منظومه شمسی، سیاره سرخ فام مریخ، دنباله‌دارها، هوافضا و کیهان‌شناسی تدارک دیده شده بود که مسئولان هر غرفه توضیحاتی پیرامون هر موضوع به شهروندان تبریزی ارئه می‌کردند. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تبریز نیز با برپایی غرفه نقاشی میزبان کودکان علاقمند به نجوم بود.
در بخش انتهای سالن نمایشگاه، علاقمندان توسط  دو تلسکوپ 8 اینچی و یک تلسکوپ 120 میلیمتری به رصد خورشید، ماه و سیاره مشتری مشغول بودند که می‌توان گفت رصد عمومی پرازدحامترین بخش برنامه بود.
در نمایشگاه نجوم امسال سخنرانی‌ها کوتاه و جذابی نیز تدارک دیده شده بود که با استقبال علاقمندان مواجه شد. در اولین سخنرانی سیدسجادپاکنژاد پیرامون هفته جهانی نجوم و رصد اجرام آسمانی توضیحاتی به حضار ارائه کرد. در دومین سخنرانی مینوخوشرنگ‌باف معاون آموزشی آیاز درباره ساختار خورشید صحبت کرد.سومین سخنرانی به آلودگی نوری اختصاص داشت.در این بخش مریم فخیمی پیرامون اثرات آلودگی نوری بر روی حیات موجودات زنده اطلاعاتی ارزشمند دراختیار مخاطبان قرار داد.کامیاررودکیان نیز در آخرین بخش سخنرانی  درباره کیهان‌شناسی صحبت کرد.
برنامه اختتامیه آیاز که از ساعت 16 آغاز شده بود در ساعت 22:30 به پایان رسید.

در پایان از شهرداری محترم منطقه یک تبریز، سازمان پارک‌ها و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان تبریز که در برگزاری هرچه بهتر این برنامه ما را یاری نمودند تشکر می‌نماییم.
همچنین از مهندس آقاجانی، مدیریت محترم فروشگاه تجهیزات نجومی آذراستار تبریز و تمامی اعضا فعال انجمن که در برگزاری هرچه باشکوه‌تر برنامه‌های هفته نجوم با شورای مرکزی آیاز همکاری داشتند، کمال تشکر و قدردانی  را داریم.

ashkan-najar-(24)

ashkan-najar-(25)

ashkan-najar-(7)

ashkan-najar-(48)

ashkan-najar-(51)

ashkan-najar-(45)

ashkan-najar-(38)

ashkan-najar-(35)

ashkan-najar-(54)

ashkan-najar-(37)

ashkan-najar-(6)

نگاهی به حاشیه‌های هفته جهانی نجوم

  • برنامه ریزی برای برگزاری هرچه بهتر هفته نجوم از اواخر فروردین آغاز شد.
  • درجلسه مورخه 20 فروردین 95 درباره نحوه برگزاری روزجهانی نجوم بحث و تبادل نظر شد.طبق تصمیم شورای مرکزی آیاز، قرار شد امسال بجای برگزاری یک نمایشگاه دو روزه، هفته نجوم به شکل متفاوتتری برگزار شود. برپایی رصدهای عمومی در سطح شهر و نمایشگاه دو روزه در پارک ائل گلی از جمله این تغییرات بود.
  • نامه‌نگاری برای هماهنگی با ادارات و مراکز مختلف همچون شهرداری منطقه یک تبریز،حراست و حفاظت فیزیکی شهرداری تبریز و سازمان پارک‌ها از اواخر فروردین آغاز شد.
  • انتخاب محل رصدهای عمومی، دریافت مجوز، طراحی و چاپ پوستر، آماده سازی بنرهای اختصاصی غرفه‌ها ،اطلاع رسانی در خبرگزاری های دولتی و روزنامه های استانی و…بخش کوچکی از کارهای صورت گرفته در طی این یک ماه ونیم بود.
  • تیمی از شورای مرکزی آیاز شامل آقایان و خانم‌ها: قاضی طباطبایی، پشمینه، نجار، دادمند، امیرسام ، آجیلی، پرتوی‌نژادی،کبود، پیری، خوشرنگ‌باف و فخیمی به همراه اعضا فعال آیاز شامل آقایان وخانم‌ها: پاکنژاد، حسین‌زاده، اکبری، عربزاده، حامدیان، شیری، پیری، وفایی، رودکیان، موسوی، اشجاری، توکلی، اسمعیل‌زاده، هاشمی و…در برگزاری برنامه‌های هفته جهانی نجوم نهایت همکاری را با انجمن نجوم آیاز داشتند.

دبیر برگزاری: مهسا آجیلی | معاون ترویجی
نویسنده گزارش: مریم فخیمی | روابط عمومی
عکاس: اشکان نجار

Share