اولین باشگاه نجوم تبریز برگزار شد

باشگاه فصلی نجوم تبریز

باشگاه نجوم تبریز در روز پنج شنبه مورخ 22 فروردین 1392 توسط مجمع فعالان نجوم تبریز برگزار شد که مورد استقبال گسترده علاقه مندان تبریزی قرار گرفت. مجمع فعالان نجوم تبریز، متشکل از تمامی انجمن‌ها ، موسسات و فعالان نجومی تبریز است که آیاز نیز یکی از آن هاست.

باشگاه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی آغاز گردید.

در ابتدا جناب آقای علیرضا آقاجانی از مرکز عرضه تجهیزات نجومی آذراستار، ضمن عرض خیر مقدم و خوش آمدگویی به حاضران، به بیان فلسفه وجودی مجمع، سیر تشکیل، ساختار، اهداف و رسالت آن پرداختند.

سپس جناب آقای مهدی آجیلی از انجمن نجوم آیاز، مطالب خود را در مورد کلیات و مفاهیم علم نجوم و نیز نجوم آماتوری ارائه دادند.

در ادامه سرکار خانم مریم پرتوی از انجمن نجوم دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، به مرور اخبار و وقایع و رویدادهای نجومی سال 91 پرداخته و نیز برنامه های آتی انجمن های نجوم تبریز را اعلام کردند.

به مناسبت 23 فروردین، سالروز نخستین سفر انسان به فضا، سخنرانی در این زمینه در نظر گرفته شده بود که جناب آقای حامد حامدیان از انجمن نجوم دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، ضمن بیان زندگی نامه یوری گاگارین، به تشریح ماموریت ارسال نخستین انسان به فضا به همراه پخش فیلم پرداختند.

بعد از تایم استراحت، جناب آقای آیدین ولی پور از انجمن نجوم راه شیری، طی سخنانی به بررسی تاریخچه و انواع تقویم پرداخته و توضیحاتی در مورد مختصات سماوی و اعتدال بهاری ارائه دادند.

سپس آقای مسعود نجفی از انجمن نجوم راه شیری، با معرفی صورت های فلکی و اجرام آن ها و همچنین وضعیت سیارات، به بررسی و تشریح آسمان فصل بهار پرداخته و رویداد هایی از قبیل مقارنه، گذر، رویت هلال را بررسی نمودند.

در سخنرانی آخر ،جناب آقای سجاد پاکنژاد از موسسه ایستگاه آسمان، با بیان تجربیات رصدی، ضمن معرفی مهارت اسکچ برداری، توضیحاتی در مورد طراحی اسکچ از سطح ماه ارائه دادند.

در انتها قسمت پرسش و پاسخ توسط سحنرانان انجام گرفت و به سوالات حضار پاسخ داده شد. حسن ختام باشگاه، عکس یادگاری جمعی از حاضران در باشگاه بود.

در خاتمه از تمام عزیزانی که ما را در برگزاری هرچه باشکوهتر این باشگاه یاری نمودند قدردانی می‌نمائیم.

محمد باقر اسحقی | دبیر برگزاری باشگاه

اولین باشگاه نجوم تبریز اولین باشگاه نجوم تبریز اولین باشگاه نجوم تبریز اولین باشگاه نجوم تبریز اولین باشگاه نجوم تبریز اولین باشگاه نجوم تبریز اولین باشگاه نجوم تبریز اولین باشگاه نجوم تبریز اولین باشگاه نجوم تبریز

Share