رکورد طولانی ترین پیاده روی فضایی روسیه

رکورد شکنی طولانی ترین پیاده روی فضایی روسیه

دو فضانورد روسی روز جمعه (16 آگوست) با گذراندن بیش از 7 ساعت بیرون از ایستگاه بین المللی فضایی بمنظور آماده کردن آن برای نصب یک آزمایشگاه مدارگرد جدید، رکورد جدیدی را برای طولانی ترین پیاده روی فضایی روسیه به ثبت رساندند.

فضانورد کهنه کار روسی فئودور یورچیخین و مهندس پرواز الکساندر میشورکین هفت ساعت و بیست و نه دقیقه تمام- یک رکورد جدید روسی- را بیرون از فضاپیمای خود برای اتصال کابلهای نیرو و اطلاعات یک واحد آزمایشگاه  مدارگرد روسیه که قرار است در روزهای آتی در ایستگاه فضایی نصب شود سپری کردند.

دوربین های ناسا تصاویری از این رکورد زنی را به هنگام گشت و گذار فضایی به زمین مخابره کرده است.

سخنگوی ناسا راب ناویاس گفته است این دو فضانورد بیش ترین رکورد پیاده روی فضایی روسیه را که بمدت 23 سال پابرجا بود، شکستند. قبل از این، طولانی ترین پیاده روی فضایی توسط فضانوردان روسی 7 ساعت و 16 دقیقه بود که در 17 جولای 1990 توسط فضانوردان آنتونی سولوفیف و الکاندر بالاندین بمنظور تعمیر دنده حفاظتی حرارتی در ایستگاه فضایی میر روسیه به ثبت رسید. (بیشترین رکورد پرواز در فضا توسط بشر در طول تاریخ).

راب ناویاس گفت: «امروز، این رکورد توسط یورچیخین و میشورکین شکسته شد»

پیاده روی روز جمعه در اصل قرار بود 6.5 ساعت ادامه پیدا کند، ولی کنترل پرواز روسیه تصمیم گرفت زمان آن را بمنظور نصب اعضای یک بازوی مکانیکی با نام استرلا تمدید کند.

فضانوردان در ابتدا تصمیم گرفتند کار بازوی مکانیکی را به یک پیاده روی فضایی دیگر در 22 آگوست موکول سازند.

یورچیخین و میشورکین بیشتر وقت خود را صرف نصب دو کابل بلند نیرو و اطلاعات روی اتاقک اتصال رو به زمین کردند که این اتاقک با یک آزمایشگاه بزرگتر، جدید و چند منظوره علمی (Nauka) جایگزین خواهد شد. کلمه Nauka در زبان روسی به معنای «علم» می باشد.

نصب این کابلها بصورت دستی برای فضانوردان کار بسیار دشواری بود زیرا آنها مجبور بودند کابلهای سفت و ضخیم را با لباس و دستکشهای بزرگ فضانوردی کشیده و در جای خود قرار دهند.

رکورد شکنی طولانی ترین پیاده روی فضایی روسیه

ازسازمان کنترل ماموربت روسیه به یورچیخین و میشورکین: «خیلی خب بچه ها، یکم استراحت کنین… به دستاتون یه استراحتی بدین.»

کار اتصال لوازم آزمایش علمی در فضای بیرونی ایستگاه و نیز نصب یک خط راهنما برای فضا نوردان آینده توسط یورچیخین و میشورکین کسل کننده و بکندی پیش می رفت طوری که یک لحظه هنگام کار صدای زمزمه یک آهنگ از یکی از فضانوردان شنیده شد!!

پیاده روی روز جمعه چهارمین پیاده روی از پنج پیاده روی برنامه ریزی شده برای خدمه اعزامی36 به ایستگاه بین المللی فضایی می‌باشد، و زمان اولین راهپیمایی از دو راهپیمایی در ماه آگوست تعیین گردید. یورچیخین و میشورکین بار دیگر در 22 آگوست برای نصب تجهیزات آزمایشات علمی جدید در بیرون ایستگاه فضایی جان خود را به خطر خواهند انداخت.

راهپیمایی فضانوردان روسیه اولین گشت وگذار توسط خدمه ایستگاه فضایی بحساب می آید زیرا ناسا در 16 جولای راهپیمایی را که قرار بود با لباسهای فضایی ساخت آمریکا انجام گیرد ملغی اعلام کرد. پیاده روی فضایی مذکور که شامل خدمه اعزامی36، کریس کسیدی از ناسا و فضانورد ایتالیایی لوکا پارمیتانو بود، بدلیل نشت آب داخل لباس فضانوردی پارمیتانو و پر شدن کلاه فضانوردی وی با مقدار زیادی آب نیمه تمام رها شد. تحقیقات در باره علت نشت آب در دست انجام است.

خدمه اعزامی36 به ایستگاه فضایی شامل یورچیخین، میشورکین، کسیدی، پارمیتانو، فضانورد ناسا کارن نیبرگ و فضانورد روسی پاول وینوگروف می باشد.

یورچیخین و میشورکین در راهپیمایی روز جمعه لباسهای فضایی ساخت روسیه اورلن را به تن داشتند و با هیچ مشکلی در هنگام کار با دنده ها مواجه نشدند. این پیاده روی هفتمین پیاده روی فضایی برای یورچیخین به حساب می آید که وی مجموعا 45 ساعت و 55 دقیقه پیاده روی فضایی را در کارنامه خود ثبت کرد. برای میشورکین این دومین تجربه راهپیمایی فضایی بود که او نیز مجموعا 14 ساعت و 3 دقیقه را برای خود به ثبت رساند.

گرچه راهپیمایی 7 ساعت و 29 دقیقه ای طولانی ترین راهپیمایی روسیه بشمار می آید ولی این راهپیمایی طولانی ترین راهپیمایی نیست که فضانورد یورچیخین تا حالا انجام داده. در سال 2007 یورچیخین زمان 7 ساعت و 41 دقیقه را در حالی که لباس فضانوردی ساخت آمریکا را به تن داشت در بیرون ایستگاه فضایی سپری کرد.در راهپیمایی فضایی سال 2007 یورچیخین و کلایتون اندرسون فضانورد ناسا ماموریت داشتند تا یک تانکر خالی آمونیاک را به اعماق فضا پرتاب کنند.

طولانی ترین پیاده روی فضایی در تاریخ 11 مارچ سال2001 بمدت 8 ساعت و 56 دقیقه توسط فضانوردان ناسا جیم وس و سوزان هلمز وقتی در ایستگاه فضایی کار می کردند انجام گردید.

مترجم: امید سربخشیان

منبع: Space

Share