سیاهچاله ها: حقایق، تئوری و تعاریف – بخش دوم

در پست قبل با انواع سیاهچاله‌ها آشنا شدید. در این بخش دانستنی‌های جذابی درباره این اجرام مرموز کیهانی خواهید خواند.

 • اگر شما در یک سیاه­چاله بیفتید بر طبق نظریات ارائه شده جاذبه شما را همانند اسپاگتی کش می­‌آورد! گرچه تا قبل از رسیدن به نقطه تکینگی می­‌میرید. اما یک پژوهش انجام شده در سال ٢٠١٢ نشان داد که اثرات کوانتومی باعث خواهد شد که افق رویداد بسیار شبیه به دیواری از آتش عمل کند و هر موجودی را که بخواهد وارد آن شود، نابود کند.
 • سیاهچاله‌ها مکش ندارند! مکش با کشیده شدن چیزی به درون خلا ایجاد می­‌شود، در حالی که سیاه­چاله­ پرجرم قطعا خلا نیست. در عوض اجرام به درون سیاه­چاله‌­ها می‌افتند.
 • اولین شئ‌ای که به عنوان سیاه­چاله پذیرفته شد ماکیان ایکس1 (Cygnus X-1) بود. در پی آن موشک­‌هایی حامل شمارشگر گایگر (Geiger counters) هشت منبع جدید اشعه ایکس را کشف کردند. در سال ١٩٧١ دانشمندان امواج رادیویی را که از ماکیان ایکس1 می­‌آمد شناسایی کردند و به این ترتیب همدم پرجرم پنهان آن پیدا و به عنوان سیاه‌چاله معرفی شد.supermassive-black-hole-x-ray-jet
 • ماکیان ایکس1 موضوع یک شرط بندی دوستانه بین استیون هاکینگ و یک فیزیکدان همکار به نام کیپ تورن در سال 1974 بود. و هاوکینگ که معتقد بود آن منبع ناشی از یک سیاهچاله نیست، در سال 1990 شکست خود را پذیرفت.
 • سیاه­چاله­ های مینیاتوری ممکن است بلافاصله بعد از انفجار بزرگ شکل گرفته باشند. شاید گسترش سریع فضا بعضی نواحی که جرمی کمتر از جرم خورشید داشتند را فشرده کرده و سیاه­چاله­‌هایی چگال بوجود آورده باشد.
 • اگر یک ستاره از نزدیکی یک سیاه­چاله عبور کند، می­‌تواند متلاشی شود.
 • ستاره‌شناسان تخمین می­زنند در کلِ کهکشان راه شیری، بین 10 میلیون تا یک میلیارد اخترسیاه­چاله با جرمی در حدود سه برابر جرم خورشید وجود داشته باشد.
 • در مقایسه با کشفیات انجام شده تحت مکانیک کلاسیک، ارتباط جالب بین تئوری ریسمان و سیاه­چاله­‌ها باعث هموار شدن مسیر در کشف نمونه­‌های بیشتری از غول­های پرجرم می­شود.
 • سیاه­چاله‌­ها منبعی ارزشمندبرای کتاب­‌ها و فیلم­‌های علمی تخیلی هستند. نگاهی به دانش استفاده شده در فیلم “میان ستاره­ای” که برای انتقال علم واقعی به حیطه هالیوود به شدت بر فیزیکدان نظری کیپ تورن تکیه دارد بیندازید. در واقع جلوه‌های ویژه باعث بهبود درک علمی ما از شرایط ستاره ­های دوردستی می­شود که در نزدیکی سیاه‌چاله‌هایی هستند که به سرعت در حال چرخش­ند.

   

   

   

  مترجم: نگار یگانه، دانشجوی فیزیک مهندسی دانشگاه تبریز
  ویرایش علمی: مینو خوشرنگ‌باف، کارشناس ارشد اخترفیزیک
  ویراستار: مریم فخیمی سرپرست مترجمان آیاز

Share