گزارش ۷۹مین باشگاه آیاز

79مین باشگاه ماهانه انجمن نجوم آیاز پنجشنبه 26 اسفند ۹۵ در پژوهشسرای آذربایجان برگزار شد.
این باشگاه در ساعت ۱۵:۳۰ با پخش مستندهای نجومی، تازه‌ترین خبرهای نجوم و فضا و رویدادهای رصدی فروردین آغاز شد.
در ادامه هانیه پیری سه جرم بارز آسمان فصل بهار را معرفی کرد.
سال 1395 سال کبیسه بود، کامیار رودکی درباره تاریخچه تقویم جلالی و کبیسه بودن سال توضیحاتی ارائه کرد.
وی گفت: هر سال 365 روز و 6 ساعت است. یعنی این مدت طول می‌کشد تا زمین یک دور کامل به دور خورشید بچرخد. در زمان قدیم مردم به این 6 ساعت اهمیتی نمی‌دادند و یک سال را همان 365 روز محاسبه می کردند که باعث شد بتدریج زمان سال تحویل تغییر کند.
وی افزود: اگر برای ما ایرانیان اول فروردین که اولین روز فصل بهار است آغاز سال نو بود کم‌کم در طی صدها سال، شروع سال جدید جلو افتاد و به زمستان و بعد هم به تابستان رسید. برای همین هر 4 سال که می‌گذرد این 6 ساعتها را باهم جمع می‌کنند که یک شبانه روز کامل یعنی 24 ساعت می شود. برای همین ماه اسفند که در تقویم شمسی 29 روز است هر 4 سال یکبار ، یک روز به آن افزوده می شود و 30 روز می‌شود. سالهایی که اسفند 30 روز است، تعداد روزهای سال بجای 365 روز ، 366 روز می شود. این سال را، سال کبیسه می گویند.

در ادامه محمدتقی امیرسام در رابطه با سوفیا، هواپیمای بوئینگ 747 حامل تلسکوپ برای رصد در ارتفاعات بالاتر، توضیحاتی را ارائه کرد.
به گفته وی،بیشتر تلسکوپ‌هایی که ما می‌شناسیم توانایی دریافت نورهایی را دارند که چشمان غیرمسلح نیز می توانند آن ها را ببینند. ولی این هواپیما که مخفف آن SOFIA است،می‌‌تواند نورهای مادون قرمز را به راحتی مشاهده و بررسی کند. این اتفاق به لطف تلسکوپ هایی که بر روی آن قرار گرفته اند امکان پذیر شده است.
وی توضیح داد: نورهایی که از فضا توسط چشمانمان می‌بینیم تنها قسمتی از نورهایی هستند که در فضای بی کران وجود دارند و استفاده از این رصدخانه به این معناست که می توان فضا و نورهایی که در آن جریان دارد را به نوعی متفاوت و کامل مورد بررسی قرار داد.
میرمهدی‌یار موسوی دانشجوی کارشناسی ارشد اخترفیزیک از دانشگاه تبریز، سخنران اصلی این باشگاه بود.
وی درباره کشف 7 سیاره زمین‌سان در فاصله 39 سال نوری از زمین در صورت فلکی دلو و چگونگی رصد سیارات فراخورشیدی صحبت کرد.

آخرین باشگاه سال ۹۵ در ساعت ۱۸ پایان یافت.

از حضور پرشور همراهان همیشگی و همکاری صمیمانه مدیریت محترم پژوهشسرای آذربایجان کمال تشکر را داریم.

IMG_7007

IMG_7044

IMG_7013

IMG_7032

IMG_7046

IMG_7045

IMG_7040

مهسا آجیلی، دبیر برگزاری
عکاس: اشکان نجار

Share