گزارش ۵۵اُمین باشگاه ماهانه نجوم آیاز

پنجاه و پنجمین گردهمایی ماهانه آیاز در روز پنج‌شنبه، مورخه 19 تیر ماه 1393 با حضور اعضای محترم انجمن و علاقمندان به نجوم و فضا در سالن یادمان مفاخر آذربایجان برگزار گردید.

.

.

بررسی ساختار خورشید و پروژه Exo Mars از موضوعات اصلی مورد بحث در این باشگاه بود.

این باشگاه راس ساعت 16:45 با تلاوت ترجمه فارسی آیات 9 الی 12 از سوره فصلت که درباره آفرینش جهان هستی است، آغاز گردید.

در ابتدای برنامه، سرکار خانم آزیتا اسمعیل زاده به بررسی رویدادهای رصدی مرداد ماه  از جمله مقارنه های  پیش رو بین ماه و سیارات و همچنین بررسی برخی صور فلکی تابستان پرداختند. رویدادهای رصدی به صورت چاپ شده در اختیار حاضرین قرار گرفت.

در ادامه مهمان برنامه ، جناب آقای سجاد صابری عکاس و منجم آماتور،  از اعضای سابق انجمن نجوم توس مشهد و خبرنگار علمی خبرگزاری “باشگاه خبرنگاران جوان” ، اخبار جذاب  دنیای نجوم و فضا را به اطلاع حاضرین  رساندند.

در بخش بعدی خانم فخیمی دبیر برگزاری باشگاه، دررابطه با هدف بخش جدید باشگاه یعنی “همراه با خانواده بزرگ آیاز”  که در آخرین باشگاه اسفند 1392 کلید خورده بود، توضیحاتی بیان نمودند.

در این بخش، به طور رسمی از اعضای محترم آیاز دعوت شد تا همان گونه که همه ساله با شور و انرژی در روز جهانی نجوم حضور می یابند در  باشگاه های ماهانه نیز داوطلبانه  مطالب علمی خود را ارائه دهند و با شورای مرکزی انجمن در برگزاری  هر چه  بهتر باشگاه های ماهانه همکاری نمایند.
بخش “همراه با خانواده بزرگ آیاز” مورد توجه علاقمندان قرار گرفت و دو تن از اعضای انجمن برای سخنرانی علمی در باشگاه های آینده اعلام آمادگی  نمودند.

با توجه به این که حیات ما بر روی سیاره مادری مان زمین، به خورشید؛ تک ستاره منظومه شمسی وابسته است، مبحث اصلی این باشگاه در بخش نجوم  به آشنایی با ساختار این ستاره که نیمی از عمر خود را سپری کرده است، اختصاص یافته بود.

سرکار خانم مینو خوشرنگ باف معاونت پژوهشی انجمن،  به زبان ترکی و با پخش فیلم  و اسلاید به بررسی ساختار این ستاره پرداختند که با استقبال شرکت کنندگان مواجه گردید.

پس از این بخش، سرکار خانم مریم هاشمی درباره بارش شهابی برساووشی که در نیمه تابستان هر سال به اوج خود می رسد، سخنرانی نمودند.

سخنرانی دوم در حوزه “هوا فضا” به بررسی پروژه اگزومارس اختصاص داشت.
در این بخش از برنامه ، جناب آقای محمد تقی امیرسام، مسئول کارگروه هوا- فضا، به بررسی فعالیت های بشر برای تسخیر سیاره سرخ فام مریخ ، تحت پروژه ای با نام Exo Mars پرداختند.

بنا به گفته آقای امیر سام: بررسی امکان وجود زندگی بر روی سیاره سرخ فام مریخ یکی از مهمترین مسائلی است که ذهن بشر را همواره به خود مشغول ساخته و بسیاری از فعالیت های ذهنی و علمی را بدان سمت سوق داده است و این دغدغه به اصلی‌ترین دست مایه فیلم ها، انیمیشن ها و داستان های علمی و تخیلی تبدیل شده است. در چنین فضایی که رقابت بین مراکز فضایی کشورها برای تسخیر خانه دوم بیداد می کند، شاید دیدن همکاری های علمی و تحقیقاتی، آن هم بر سر چنین موضوع مهمی باعث شگفتی و یا حتی خوشحالی باشد! زیرا فارغ از هر نتیجه علمی، در نهایت تسهیل و تسریع کننده پیشرفت بشر در راه دسترسی به دنیاهای جدید خواهد بود.
مأموریت های اگزومارس با بهره گیری از فناوری های جدید می توانند در نهایت تأمین کننده اهداف اروپا و روسیه برای بالا بردن قابلیت جستجوی اقماری آنها باشند.

در بخش پایانی، در قسمت”همراه با خانواده بزرگ آیاز” ، به بررسی  صورت فلکی گاوران و صورفلکی تشکیل دهنده مثلث تابستانی پرداخته شد که سرکار خانم مینا توکلی درباره مثلث تابستانی وجناب آقای نیما توکلی درباره صورت فلکی گاوران توضیحاتی ارائه نمودند. در پایان نیز هدایایی به رسم یادبود از طرف انجمن نجوم آیاز به این دو عضو فعال انجمن اهدا گردید.

و بدین شکل پنجاه و پنجمین باشگاه ماهانه نجوم آیاز راس ساعت 18:45 به کار خود خاتمه داد.

در پایان از اعضا محترم انجمن که در این باشگاه شرکت کردند و همچنین از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز که با در اختیار گذاشتن سالن و سایر کمک‌های موثر ما را در برگزاری هر چه بهتر این باشگاه یاری نمودند، قدردانی می نماییم.

مریم فخیمی | دبیر برگزاری باشگاه

ayaz-club-1

ayaz-club-2

ayaz-club-3

ayaz-club-4

ayaz-club-6

ayaz-club-5

ayaz-club-7

ayaz-club-11

ayaz-club-10

گزارش تصویری: مسعود محمدزاده

Share