گزارش رصد شهریورماه ۹۷

انجمن نجوم آیاز چهارمین رصد تابستان ۹۷ را پنجشنبه 15 شهریور در محل پیست اسکی سهند برگزار کرد.

این برنامه از ساعت 6 عصر پنجشنبه با حرکت از مقابل پژوهشسرای آذربایجان آغاز شد. ساعت 8 عصر با استقرار در کمپ پیست اسکی سهند برنامه های رصد شبانه به صورت رسمی آغاز شد. در ابتدا مریم پرتوی‌نژادی ریاست انجمن آیاز به صورت مختصر قوانین و مقررات گشت رصدی را برای شرکت کنندگان بیان کرد. سپس برنامه آموزشی رصد که شامل آشنایی با تلسکوپ ها موضوع اول این کارگاه ها بود آغاز شد. در ادامه کامیار رودکیان از اعضای با سابقه و المپیادی آیاز به آموزش مباحث قدر و زاویه سنجی در آسمان به کموپک دست پرداخت. پس از آن شرکت کنندگان به رصد مشتری، مریخ و زحل پرداختند.

برنامه آموزشی برای استراحت، صرف شام و ادای نماز به مدت 30 دقیقه متوقف شد.

در ادامه آیدا صفری و مریم پرتوی‌نژادی به آموزش صورفلکی و نحوه جهت یابی از روی ستارگان پرداختند. بعد از آشنایی با صورفلکی، امین پشمینه آذر معاون انجمن با شرکت کنندگان بحث و گفتگو در مورد ماهیت اجرام سماوی را آغاز کرد که با استقبال شرکت کنندگان روبرو شد.

بعد از نیمه‌ شب کار رصد با تلسکوپ‌ها به صورت جدی آغاز شد و در ابتدا با رصد دنباله دار 21p/Giacobini-Zinner همه با هیجانی وصف نشدنی به ادامه رصد اجرام اعماق آسمان که توسط سجاد پاک نژاد،سعید معمارزاده و اعضا با تجربه هدایت می‌شد پرداختند.

در خاتمه از تمامی اعضا و همکاران رصد به خصوص مصطفی وجدی و الناز بزرگ زاده نهایت تشکر و قدردانی را داریم.

مریم پرتوی نژادی دبیرعلمی گشت رصدی

IMG_20180906_205804

IMG_20180906_222211

IMG_20180907_012227

IMG_4356

 

Share