گزارش اولین گشت رصدی آیاز پس از همه‌گیری کرونا

گزارش اولین گشت رصدی آیاز پس از همه‌گیری کرونا

گشت رصدی انجمن نجوم آیاز با همکاری باشگاه کوهنوردی داغ داش روز پنجشنبه و جمعه ۱۶ و ۱۷ تیرماه ۱۴۰۱ با حضور حدود ۷۰ نفر از علاقه مندان به نجوم و آسمان شب در محل اردوگاه شهید مدنی روستای شیخ ولی شهرستان شبستر واقع در کرانه دریاچه ارومیه، زیر آسمانی که بیشتر شب را ابری بود برگزار شد.
گروه رصدی ساعت ۲۰:۳۰ در محل اردوگاه مستقر شد و پس از معارفه کارگاه‌های آموزشی با موضوعات تلسکوپ و اجرام سماوی با ارائه مصطفی وجدی و امین پشمینه آذر برگزار شد. بعد از استراحت و صرف شام دو کارگاه رصدی متاسفانه به دلیل ابری بودن هوا بدون رویت عملی ستارگان ارائه شد که ارائه کارگاه نور و رنگ ستارگان را حامد پورجوادی و کارگاه صورت‌های فلکی را الناز بزرگ زاده بر عهده داشت. ساعت ۱ بامداد دورهمی با موضوع فعالیت های انجمن آیاز بخصوص فعالیت‌های پژوهشی نجومی تشکیل شد.
پس از آن با باز شدن نسبی افق جنوبی و پیدا شدن گاه و بی‌گاه سیارات زحل و مشتری از بین ابرها، این سیارات و چند جرم سماوی با تلسکوپ رصد شدند. همچنین در ساعات پایانی شب و حدود ۴ صبح که هوا کاملا صاف شد امکان لذت بردن از تماشای زیبایی‌های آسمان و رصد کامل زحل، مشتری، مریخ و زهره فراهم شد.
ساعت ۰۵:۳۰ با روشن شدن هوا بیشتر اعضای گروه برای تماشای دریاچه و بخش‌های خشک شده آن و همچنین تماشای طلوع آفتاب به سمت داخل دریاچه پیاده روی کردند و پس از طلوع خورشید و بازگشت به اردوگاه و صرف صبحانه در ساعت ۸:۳۰ به سمت تبریز حرکت کردند.

امین پشمینه آذر

Share