همایش بزرگ نجوم در هفدهمین سالروز تاسیس آیاز

همایش بزرگ نجوم در هفدهمین سالروز تاسیس آیاز

انجمن نجوم آیاز تبریز در نظر دارد به مناسبت هفدهمین سالروز تاسیس آیاز، همایشی با محوریت نجوم در تبریز برگزار کند. این همایش با حضور مهدی غفارزاده برگزارخواهد شد.


سالگرد تاسیس آیاز از سال‌های گذشته بهانه‌ای شده تا این انجمن میزبان همایش‌ها و برنامه‌های علمی خاصی در تابستان هر سال باشد. این ویژه برنامه‌ها با نام اختصاری AOA ( Anniversary Of Ayaz) نامگذاری می‌شود.


مهمانانی چون دکتر علی عجب‌شیری‌زاده، دکتر رضا منصوری، دکتر داوود محمدزاده جسور، دکتر سپهر اربابی، استاد اسدالله قمری‌نژاد، دکتر پزشکیان، دکتر پورخرسندی، پژمان نوروزی، سیاوش صفاریان‌پور، کاظم کوکرم و سیدهادی طباطبایی سخنرانان ویژه جشن تاسیس آیاز در سال‌های گذشته بودند.
امسال در کنار هم میزبان یکی از چهره‌های نام آشنا و تاثیرگذار انجمن نجوم آیاز خواهیم بود.

بیگ‌‌بنگ و چالش‌های آن، موضوع اصلی همایش

کیهان‌شناسی معاصر با نظریه بیگ بنگ یا انفجار بزرگ شناخته می‌شود. در این نظریه تصور بر این است که تمام جهان ِ ماده میلیاردها سال قبل، حالت بسیار فشرده‌ای را پشت سر گذاشته و سپس در طی میلیاردها سال انبساط و تحول تدریجی به جهانی که امروز می‌شناسیم تبدیل شده است. ولی این نظریه با تمام زیبایی و دلربایی ظاهری‌اش، چالش‌ها و مشکلات متعددی را در بطن خود دارد. دامنه این چالشها از عدم تطبیق بعضی از مشاهدات تجربی با پیش بینی‌های نظریه تا مواجهه با برخی از مشکلات مفهومی گسترده شده است.
در بخش اصلی همایش، برخی از مهمترین چالش‌ها و مشکلات این نظریه بررسی خواهد شد.


معرفی مهمان همایش
مهدی غفارزاده از اعضا قدیمی انجمن نجوم آیاز سخنران این همایش است. وی دارای مدرک کارشناسی در رشته فیزیک از دانشگاه تبریز و مدرک کارشناسی ارشد فلسفه علم از دانشگاه امیر کبیر است. وی همچنین مدال نقره المپیاد نجوم را در سال 1384 و مدال برنز را در سال 1386 بدست آورد.


سایر بخش‌های همایش
• گفتگو درباره تصاویر و داده‌های اخیر تلسکوپ فضایی جیمز وب
• نمایشگاه عکس‌های نجومی و نقاشی

شرکت در این همایش برای عموم شهروندان آزاد و رایگان است.

زمان: پنجشنبه 10 شهریور 1401 از ساعت 17 تا 20
مکان: تبریز، خیابان امام خمینی، میدان قونقا، روبروی بیمارستان شفا، ضلع غربی باغ گلستان، فرهنگسرای شمس تبریزی

Share