نگاهی جدید به سوی تاریک ماه

دوربین تصویرساز پلی‌ کروماتیک ماهواره رصدخانه آب و هوای اعماق فضا ناسا (DSCOVR) تصویری خارق العاده از عبور ماه از مقابل زمین را تهیه کرده است. مجموعه تصاویر گرفته شده «سمت تاریک» ماه را نشان می دهد که هیچ گاه از زمین دیده نمی شود.

این تصاویر توسط دوربین تصویر برداری رنگی چهار مگا پیکسلی EPIC و تلسکوپ ماهواره DSCOVR در فاصله 1.6 میلیون کیلومتری از زمین گرفته شده است. سامانه DSCOVR در فاصله زمین – خورشید در حال رصد بادهای خورشیدی است. این ماهواره تصویر سمت تاریک ماه را زمانی که این قمر از برابر نیمه روشن زمین عبور می کرد ثبت کرد.

EPIC تصاویری از قسمت روشن زمین تهیه می کند که در آنها اوزون، پوشش گیاهی، ارتفاع ابرها و ذرات معلق در جو دیده می شود. از ماه آینده و  هنگامی که EPIC کار عادی خود را آغاز کند، تغییرات آب و هوا در مناطق مختلف زمین مطالعه می شود.

در این تصویر که  16 جولای از ساعت 15:50 الی 20:45 به وقت شرق آمریکا  گرفته شده، ماه در حال حرکت از جلوی اقیانوس آرام در نزدیکی شمال آمریکا است. در گوشه سمت چپ زمین، قطب شمال دیده می شود و انحراف مداری زمین مشخص است.

سمت تاریک ماه تا سال 1954 و زمانی که فضاپیمای لونا-3 جماهیر شوروی نخستین تصاویر خود را به زمین انتقال نداد، دیده نشده بود.از آن زمان تا کنون چندین ماموریت ناسا تصاویری با جزییات عالی از سمت تاریک ماه ثبت کردند.

 آدام زابو محقق پروژه  DSCOVR در پایگاه پرتاب های فضایی گادارد ناسا ،میگوید: “اینکه زمین از ماه روشن تر است بسیار شگفت انگیز است .سیاره ما در مقایسه با ماه جسم درخشانی در فضا است.”

با شروع رصد منظم EPIC  در ماه آینده، ناسا به صورت روزانه تصاویر رنگی از زمین را برای عموم منتشر خواهد کرد.این تصاویر، منظره های مختلفی از زمین در حال چرخش را نشان خواهند داد، که 12 الی 36 ساعت بعد  در دسترس  عموم خواهد بود.

epicearthmoonstill

 dscovrepicmoontransitfull

مترجم: فرزین ایزد دوست دار
منبع: Nasa.com

Share