خرداد ۲۲, ۱۳۹۲ 

رویدادهای مهم نجومی دو هفته پایانی خرداد ۱۳۹۲

رویدادهای مهم نجومی دو هفته پایانی خرداد 1392

در دو هفته پایانی خرداد ۱۳۹۲ شاهد رویدادهای رصدی چون هم نشینی ماه وسیارات، مقارنه ماه و سماک اعزل و بازگشت ستارگان مثلث تابستانی به آسمان شب که نوید بخش آغاز تابستان هستند خواهیم بود.
با نزدیک شدن به پایان بهار، سه ستاره پر نور نسر واقع، نسر طایر و دنب که اکنون در ناحیه شرقی آسمان شب قرار دارند اندک اندک به وسط آسمان منتقل شده وجای ستارگان بهاری ـ سماک رامح ، قلب الاسد و سماک اعزل ـ را می گیرند.

آسمان هفته

نسر واقع (Vega)  ستاره سفید مایل به آبی رنگ است که در صورت فلکی شلیاق قرار دارد و پنجمین ستاره درخشان آسمان است. این ستاره جوان که با قدر۰٫۰۳ ، حدود ۲۵  سال نوری ازما فاصله دارد و درخشان ترین ستاره مثلث تابستانی محسوب می شود.
ستاره نسر طایر (Altair) در صورت فلکی عقاب با قدر۰٫۷۶  و در فاصله ۱۶٫۸ سال نوری قرار دارد.
دنب (Deneb)  درخشان ترین ستاره صورت فلکی قو یا دجاجه است که این صورت فلکی به دلیل شباهت خود، به نام صلیب شمالی نیز معروف است. دنب با قدر۱٫۲۵  در فاصله ۳۲۲۹ سال نوری از ما قرار دارد. این ستاره، کم فروغ ترین ستاره مثلث تابستانی است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ ـ اندکی پس ازغروب خورشید ، مقارنه ماه و زهره وعطارد در افق غرب قابل رویت خواهد بود. در این زمان سیاره شامگاهی ، زهره در سمت راست ماه و عطارد بالاتر از زهره واقع است. در ساعت ۲۱:۵۵ نیز سیاره عطارد به بیشترین کشیدگی شرقی خود می رسد.

آسمان هفته

شنبه ۲۴ خرداد ـ ماه در تربیع اول  قرار دارد. دراین زمان یک چهارم از ماه روشنایی خواهد داشت.

سه شنبه ۲۸ خرداد ـ پیش از نیمه شب ، مقارنه کمتر از یک درجه ای ماه و ستاره سماک اعزل (Spica) در سمت جنوب غرب آسمان رخ می دهد. سماک اعزل ستاره ای از صورت فلکی سُنبله با رنگ آبی ـ سفید و از قدر یکم می باشد.

آسمان هفته
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ و در نیمه شب، ماه در نزدیکی زحل و در فاصله ۴  درجه ای این سیاره قرار دارد.برای رویت ماه و زحل به افق جنوب ـ جنوب غرب  بنگرید.

آسمان هفته

جمعه ۳۱ خرداد  “تحول ژوئن” تحول ژوئن در ساعت ۹:۳۴ به وقت ایران زخ می دهد. قطب شمالی زمین به سمت خورشید کج شده و به شمالی ترین نقطه خود در آسمان خواهد رسید، در این حالت مستقیماً روی راس السرطان در ۲۳:۴۴ درجه عرض جغرافیائی شمالی خواهد بود. این اولین روز تابستان (انقلاب تابستانی) در نیمکره شمالی و اولین روز زمستان (انقلاب زمستانی) در نیمکره جنوبی می باشد.

نویسنده: مریم فخیمی

AyazAstro.com

Share
 • ندا

  با سلام و خسته نباشید…کاش میشد یه برنامه رصدی میزاشتین،برا ما که سری پیش نیومدیم

  • هانیه امیری

   سلام بر شما.
   انشالله در طول تابستان باز هم برنامه رصدی خواهیم داشت.